Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Helena - najwyższe drzewo w Polsce !
Helena - najwyższe drzewo w Polsce !
Dotychczasowy rekord wysokości w kategorii najwyższego drzewa w Polsce został pobity. Rośnie ono na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu).
Jest to daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) w wieku ok. 120 lat, której wysokość to 59,40 m. Obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m.
Daglezja zielona, znana także pod nazwami jedlica zielona lub jedlica Douglasa, to gatunek introdukowany w naszym kraju, a jej ojczyzną jest Ameryka Północna. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i dożywa kilkuset lat. Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach igły daglezji, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.
Jak odnaleziono najwyższe drzewo?
Dostępna dziś technologia pozwala zmierzyć i policzyć drzewa rosnące w kraju. Firma MGGP AERO z Tarnowa, zajmująca się pozyskiwaniem danych z pułapu lotniczego, opracowała Krajową Mapę Koron Drzew (www.mapadrzew.com). Przedsięwzięcie to powstało dzięki współpracy zespołu specjalistów ze świata nauki i firmy MGGP AERO. Mapa pokazuje informacje o drzewach w sposób przystępny, tak by każda osoba zainteresowana tematem, nie tylko specjaliści, mogła z niej skorzystać.
Podczas prac nad opracowaniem Krajowej Mapy Koron Drzew odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich. Kolejnym etapem było potwierdzenie tego odkrycia w terenie i dokonanie bezpośrednich pomiarów.
By móc dokonać dokładnego pomiaru arboryści musieli wspiąć się na sam czubek drzewa. Marcin Kilańczyk umieścił, za pomocą tyczki, na samym czubku miarkę, z której odczytu, przy nasadzie pnia, dokonali Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero i dr hab. prof. UŁ Dominik Kopeć z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.
Z Krajową Mapą Koron Drzew możesz zapoznać się TUTAJ
Pierwszy odczyt wskazał 59,50 m. Dokonano jeszcze trzech kolejnych odczytów – 59,20 m, 59,50 m oraz 59,40 m. Do ostatecznego wyniku pomiaru wysokości wzięto średnią z czterech odczytów, czyli wspomniane wcześniej 59,40 m. Wysokość drzewa można porównać do wysokości 20-piętrowego budynku!
Najwyższa daglezja jest w doskonałej kondycji zdrowotnej. Prof. Dominik Kopeć, botanik i współautor mapy, po przeprowadzeniu obrazowania kamerą hiperspektralną powiedział, że drzewo nie ma oznak żadnych chorób.
Dokonanie tego odkrycia i dokładnego pomiaru zdetronizowało dotychczasowego giganta wśród drzew. Była to również daglezja zielona, rosnąca na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jej wysokość we wrześniu 2020 r. wynosiła 58,20 m, zatem o ponad metr mniej niż daglezji z Gór Bardzkich. Ujsolska daglezja zdetronizowała swoją poprzedniczkę – również daglezję zieloną – rosnącą na terenie Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 r. miała wysokość 57 m.