Wydawca treści
Podsumowanie konsultacji społecznych
Podsumowanie konsultacji społecznych
Wstępne podsumowanie konsultacji społecznych..
- Krótka informacja nt. konsultacji
RDLP we Wrocławiu prowadziła konsultacje społeczne, aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami w pozyskiwaniu drewna, wprowadzonych na mocy polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z dn. 8 stycznia br. Konsultacje odbywały się w dwóch turach:
I tura odbyła się w dniach 5 - 12 czerwca 2024 r.
Krótki termin przyjmowania uwag wynikał z faktu, iż zgodnie z dyspozycją z 28 kwietnia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekiwało, by do 15 czerwca 2024 r. przedstawić nie tylko propozycję aktualizacji, ale także przeprowadzić i przedstawić raport z konsultacji społecznych.
II tura miała miejsce w dniach 15 lipca – 4 sierpnia 2024 r.
Przedłużenie terminu konsultacji było możliwe na mocy polecenia, które Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało 13 czerwca 2024 r.
Uwagi skierowane do RDLP zarówno w I jak i II turze pozostają w mocy.
- Podsumowanie liczbowe.
W ramach konsultacji, do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu wpłynęło 6 277 wniosków, w tym:
- w I turze: 21 wniosków,
- w II turze: 6 256 wniosków.
Każdy złożony wniosek oznacza głos jednej osoby, biorącej udział w konsultacjach. Wyniki jednoznacznie wskazują na wzrost aktywności społeczeństwa w czasie II tury konsultacji.
- Charakter wniosków
W ramach konsultacji, istniała możliwość składania wniosków drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną oraz osobiście. Aby ułatwić możliwość składania wniosków, utworzona została specjalna skrzynka pocztowa: konsultacje@wroclaw.lasy.gov.pl.
Największa ilość wniosków – 3 521, została złożona osobiście. Drogą listowną wpłynęło 527 wniosków. Odnotowaliśmy także 2 103 wpływy drogą elektroniczną.
Charakter wniosków jest różny. Każdy wniosek poddano indywidualnej analizie, która wskazała iż wiele wniosków ma identyczną lub bardzo zbliżoną treść.
Pojawiały się także wnioski mailowe opatrzone podpisem, czy adresem e-mail, których brzmienie może wskazywać na ich fikcyjny charakter. RDLP nie posiada narzędzi, które mogłyby to potwierdzić i nie podejmowano decyzji, których celem byłoby potwierdzanie ich autentyczności (tj. podpisów i adresów mailowych).
Wpływały: maile indywidualne, wnioski z listami podpisów, uchwały stowarzyszeń, fundacji, pisma samorządów, podmiotów gospodarczych, kół łowieckich itp.
- Treść wniosków
Z uwagi na nieoczekiwaną liczbę osób, które wzięły udział w konsultacjach, dyrekcja przyjęła, że we wstępnym podsumowaniu dokona omówienia wniosków, grupując je na wnioski:
- negujące ideę wprowadzenia moratorium,
- wyrażające aprobatę dla moratorium i jednocześnie całościowo negujące propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP,
- akceptujące propozycję RDLP w całości bądź zawierające uwagi wobec konkretnych propozycji (lokalizacji),
- charakterze ogólnym, których nie zakwalifikowano do żadnych z ww. grup.
Wnioski negujące ideę wprowadzenia moratorium wpłynęły w liczbie 5 095.
Wnioski najczęściej motywowano następującymi okolicznościami:
- wprowadzenie ograniczeń bez uprzednich konsultacji społecznych,
- wprowadzenie ograniczeń na wątpliwych przesłankach merytorycznych i prawnych,
- negatywny wpływ na sytuację gospodarczą i rynek pracy w regionach objętych ograniczeniami,
- ograniczenie dostępności lasów oraz możliwości samowyrobu drewna na opał,
- bezpieczeństwem powodziowym (wyznaczenie obszarów moratoryjnych na obszarze polderu zalewowego oraz międzywalu, gdzie znaczne ilości zalegającego drewna mogą blokować swobodny przepływ wód wezbraniowych oraz uszkadzać urządzenia hydrotechniczne),
- brakiem możliwości realizacji inwestycji istotnych lokalnie oraz stanowiących ważny element inwestycji strategicznych dla kraju.
Część z wniosków wyrażały jedynie sprzeciw i nie zawierały uzasadnienia.
Wnioski wyrażające aprobatę dla moratorium i jednocześnie całościowo negujące propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP wpłynęły w liczbie 1017.
Wnioski w tej grupie zwykle motywowano w następujący sposób:
„W związku z konsultacjami społecznymi, które dotyczą “propozycji aktualizacji terenów objętych wstrzymaniem lub ograniczeniem wycinek z polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 roku”, nie zgadzam się na propozycje aktualizacji opracowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu i wnoszę o jej odrzucenie.
Propozycja aktualizacji moratorium z 8 stycznia 2024 r. przygotowana przez RDLP we Wrocławiu przeczy oczekiwaniom społecznym i jest niezgodna z poleceniem Ministry Klimatu i Środowiska, z 26 kwietnia br., które zakłada, że
- łączny obszar moratorium nie może być mniejszy niż ten wynikający z polecenia z 8.01.2024 r.
- aktualizacja moratorium powinna zachować ideę ochrony najcenniejszych drzewostanów.
Zmniejszenie obszaru cennych lasów wyłączonych z wycinek, które znajduje się w przygotowanej przez Państwa propozycji, jest nieakceptowalne. Lasy takie jak: Mokrzański, Pilczycki, Mrozowski, w Nowej Karczmie czy Lasy na Masywie Ślęży, które znajdują się pod opieką RDLP we Wrocławiu, to nie tylko lasy ważne z perspektywy społecznej, ale również ze względu na ich walory przyrodnicze.
O skuteczną ochronę tych lasów od lat postulują zarówno naukowcy, jak i strona społeczna - Lasy Państwowe powinny zacząć respektować ten głos i przygotować propozycję, która będzie z nim spójna. Ochrona tych lasów nie może zostać zmniejszona. Obszar objęty zakazem wycinek może jedynie zostać poddany niewielkim modyfikacjom wymiany na cenniejsze tereny oraz powiększenie o dodatkowe lasy istotne dla ludzi i przyrody. Z kolei przedstawiona przez RDLP we Wrocławiu propozycja zakłada usunięcie z ochrony terenów, które od dawna powinny być rezerwatami. W związku z tym ponawiam, że nie zgadzam sie na przedstawiona propozycję aktualizacji i wnosze o jej odrzucenie.
Czasowe wstrzymanie lub ograniczenie wycinek w 10 niezwykle cennych lasach, w tym znajdujących się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, jest dopiero pierwszym krokiem do spełnienia deklaracji rządu. Aż 2/3 Polek i Polaków chce jak najszybszej realizacji obietnicy zapisanej w umowie koalicyjnej: "20% najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki" (badanie CBOS z marca 2024r.)”.
Wnioski akceptujące propozycję RDLP w całości bądź zawierające uwagi wobec konkretnych propozycji (lokalizacji) wpłynęły w liczbie: 143.
Wnioski w tej grupie zawierały następujące propozycje i uwagi:
- pewna część wniosków wyraża pełną akceptację dla propozycji RDLP, uznając ją za właściwie umotywowaną i spełniającą oczekiwania społeczne.
- wnioski zawierają postulaty o nie wyłączenie z moratorium niektórych wydzieleń (między innymi ze względu na walory historyczne).
Wnioski o charakterze ogólnym wpłynęły w liczbie: 22.
Zawierały one ogólne wnioski dotyczące potrzeb ochrony przyrody, procesu konsultacji itp. Nie zawierały jednoznacznego określenia czy popierają/odrzucają moratorium lub jego aktualizację zaproponowaną przez nadleśnictwa.
- Podsumowanie
RDLP we Wrocławiu do dnia 16 września 2024 r. przygotuje raport z konsultacji. Częścią raportu będzie zestawienie uwag wraz z odniesieniem się do nich. Należy zaznaczyć, że jakkolwiek to RDLP prowadziła konsultacje aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami, to jednak decyzję dotyczącą wprowadzenia ograniczeń w pozyskiwaniu drewna podjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska i także Ministerstwo zdecyduje o ich dalszym charakterze. Z tego względu rzeczowe odniesienie się do uwag skierowanych w konsultacjach RDLP będzie mogła przedstawić wyłącznie w zakresie propozycji obszarów, które zostały zaproponowane przez RDLP w aktualizacji. Pozostałe uwagi zostaną przekazane do Ministra Klimatu i Środowiska.
Liczba wniosków skierowanych w ramach konsultacji może być miarą zainteresowania społecznego. Rola konsultacji społecznych to gromadzenie opinii użytecznych w procesach decyzyjnych. Jakkolwiek to jednostki organizacyjne Lasów Państwowych organizowały proces konsultacyjny, to jednak decyzje co do dalszego funkcjonowania tzw. moratorium podejmie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Widok zawartości stron
Zakończono wznowione konsultacje społeczne moratorium
Od dziś wznawiamy konsultacje dotyczące moratorium.
Ruszają wznowione konsultacje aktualizacji terenów objętych styczniowym moratorium pozyskania drewna. Od dziś do 4 sierpnia można składać uwagi odnośnie zaktualizowanej propozycji obszarów.
Przypomnijmy – decyzja minister klimatu i środowiska z 8 stycznia br. wprowadziła półroczny zakaz i ograniczenia pozyskiwania drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Dotyczyła 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.
Przed upływem pół roku ministerstwo przedłużyło zakaz, polecając jednocześnie, by Lasy Państwowe zaproponowały aktualizację objętych nim terenów. Leśnicy przygotowali taką propozycję i to ona jest przedmiotem obecnych konsultacji.
Konsultacje prowadzi pięć regionalnych dyrekcji, na obszarze których znajdują się lasy objęte moratorium. To RDLP w: Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu.
W każdej z propozycji w różnym stopniu zmieniają się lokalizacje, ale ogólna powierzchnia jest większa lub równa tej wskazanej w styczniu br.
Terminy zakreślone przez MKiŚ pozwalały na zbieranie uwag jedynie w ciągu kilku dni.
– Ministerstwo istotnie wydłużyło terminy, dzięki czemu mogliśmy przedłużyć konsultacje społeczne. Wszyscy, którzy chcą się zapoznać z naszymi propozycjami i przedstawić swoje uwagi mają na to trzy tygodnie – wyjaśnia Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Dodajmy, że uwagi złożone w czerwcu pozostają w mocy. Ich treść jest publikowana wraz z materiałami, które podlegają konsultacjom.
W pierwszym tygodniu konsultacji RDLP zorganizują spotkania instruktażowe on-line, podczas których omówione zostaną szczegóły dotyczące zmian w poszczególnych obszarach objętych moratorium oraz przebieg samych konsultacji.
Przyjmowanie uwag zakończy się 4 sierpnia. W ciągu trzech tygodni RDLP ustosunkują się do nich. Zarówno uwagi, jak i stanowisko Lasów Państwowych zostanie opublikowane na stronach internetowych. Raporty z konsultacji zostaną opublikowane i przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska. W oparciu o ten materiał MKiŚ podejmie decyzje co do dalszych losów obszarów objętych moratorium.
– Styczniowa decyzja o wprowadzeniu moratorium miała zarówno zdecydowanych entuzjastów, jak i zagorzałych krytyków. Dlatego dziś zapraszam wszystkich zainteresowanych, by zapoznali się z naszą propozycją aktualizacji i wypowiedzieli się na jej temat – mówi dyrektor Koss.
Dalszy harmonogram konsultacji:
- do 22 lipca – spotkania instruktażowe on-line organizowane przez RDLP we Wrocławiu,
- do 4 sierpnia – przyjmowanie uwag,
- 25 sierpnia – publikacja uwag i odpowiedzi na nie RDLP we Wrocławiu,
- 30 września – publikacja raportu z konsultacji.