Asset Publisher Asset Publisher

Back

KOLEJNE KONTYNGENTY STRAŻY LEŚNEJ LASÓW

KOLEJNE KONTYNGENTY STRAŻY LEŚNEJ LASÓW

Trudna sytuacja, z jaką od kilku dni mierzymy się w Kotlinie Kłodzkiej sprawiła, że na miejsce zostali skierowani strażnicy leśni w ramach grup interwencyjnych Straży Leśnej. Pomagają także pracownicy.

Na terenach dotkniętych powodzią cały czas działają strażnicy leśni z terenu RDLP we Wrocławiu. W pomoc włączyli się nie tylko oni, ale również szeregowi pracownicy – dzięki skoordynowanej akcji codziennie na miejscu pracuje grupa ochotników z innego nadleśnictwa z terenu wrocławskiej dyrekcji. Przywożą i pomagają rozwozić dary, najpotrzebniejsze rzeczy i służą pomocą powodzianom od świtu do zmierzchu. Większość obiektów oferujących zakwaterowanie zostało zniszczonych, niezbędne są więc codzienne dojazdy.

Na miejscu pracują również strażnicy leśni z Torunia,  Poznania i Warszawy. Specjalna grupa z Torunia pojawiła się na Kłodczyźnie już w zeszły wtorek, przywieźli ze sobą agregaty, systemy łączności satelitarnej i drony z systemami termowizyjnymi. W dzień pomagali mieszkańcom usuwać skutki powodzi, podłączali agregaty, nawiązywali łączność i dostarczali najpotrzebniejsze produkty, w nocy wraz z Policją patrolowali trudno dostępne tereny.

W skład grup interwencyjnych, które w sobotę dotarły na Dolny Śląsk wchodzą głównie strażnicy leśni posiadający uprawnienia ratowników medycznych wyposażonych w torby medyczne. Strażnicy posiadają oprócz aut terenowych oraz quadów pozostałe specjalistyczne wyposażenie przydatne do reagowania na sytuacje nadzwyczajne i kryzysowe m.in.: drony umożliwiające poszukiwanie zaginionych osób, termowizory i pilarki spalinowe.

W ramach działań strażnicy skupiają się na głównie na:

-ZAPEWNIENIU BEZPIECZEŃSTWA - na zabezpieczeniu i pilnowaniu porządku oraz mienia w szczególności w odludnych miejscowościach, osadach leśnych oraz siedzibach leśnictw. Udzielaniu doraźnej i bezpośredniej pomocy ludności z zalanych miejscowości.

-WSPARCIA SŁUŻB - współpraca z miejscowymi strażnikami leśnymi oraz ze służbami mundurowymi w szczególności Policją oraz Żandarmerią Wojskową oraz jednostkami ratowniczymi w szczególności na terenie leśnym. Udrożnianie dróg leśnych, kierowanie ruchem drogowym również w zakresie działań ratowniczych i pomocowych.

-LOGISTYKI – dostarczanie żywności, wody oraz innych niezbędnych środków dla ludności z zalanych terenów w szczególności z odosobnionych miejsc położonych na terenie leśnym z dala od skupisk miejskich.

 

LEŚNA POMOC

Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko powodzi trwa stała współpraca i współdziałanie pracowników nadleśnictw z samorządami i innymi służbami przy monitorowaniu  i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, w tym z użyciem dronów z termowizją.

Na tereny objęte stanem klęski żywiołowej dotarły już transporty z pomocą od pracowników i jednostek Lasów Państwowych z Torunia, Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Piły, Lublina, Poznania i Krosna.

Transporty zawierały głównie narzędzia do uprzątania skutków powodzi tj. łopaty, worki na gruz, kanistry i zbiorniki na paliwo, wapno gaszone, mopy, ubrania ochronne, a także środki czystości i higieny osobistej. Wkrótce ruszą kolejne transporty ze środkami najbardziej potrzebnymi dla osób dotkniętych powodzią.

Centrum Pomocowe Lasów Państwowych, w który zamienił się Zakład Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej na bieżąco dostarcza pomoc. Leśnicy, sukcesywnie, zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami dostarczają to co jest teraz najbardziej potrzebne: kołdry poduszki koce, bo robi się coraz zimniej taczki osuszacze, pompy, kuchenki gazowe i butle, sprzęt AGD, materiały budowlane: tynki, płyty gipsowe, farby, gwoździe.

Na Dolny Śląsk zostanie także wysłany ciężki sprzęt będący w zarządzie Lasów Państwowych. Pojadą tam także leśnicy z uprawnieniami budowlanymi i elektrycznymi aby pomóc ocenić czy zalane domy nadają się do zamieszkania.

Fot. Monika Białowąs