Asset Publisher
SINGLETRACK
Na Dolny Śląsk mamy ponad 380 km❗️ tras rowerowych SINGLETRACK
Pamiętaj
🚴trasy Singletrack są ogólnodostępne
🚴za korzystanie z nich nie pobiera się opłat
Trasy są przeznaczone dla rowerów górskich, prosimy o przestrzeganie następujących ustaleń:
🚴 jedź zgodnie ze swoimi umiejętnościami,
🚴 przed jazdą skontroluj stan techniczny roweru,
🚴 zawsze używaj mapy tras Singletrack, lub innej mamy terenowej, śledź oznakowanie,
🚴 jedź zgodnie z wyznaczonym kierunkiem,
🚴 zatrzymuj się tylko w odpowiednich i widocznych miejscach,
🚴 jadąc w grupie utrzymuj odpowiednio duże odległości, tak by móc w czas zareagować,
🚴 używaj odpowiedniego ubioru i wyposażenia,
🚴 używaj kasku i rękawic,
🚴 bądź ostrożny przejeżdżając po mokrej, lub niestabilnej nawierzchni,
🚴 zapoznaj się z miejscami, które uważasz za wymagające,
🚴 wilgotne drewniane kładki pokonuj z należytą ostrożnością,
🚴 zwracaj uwagę na innych użytkowników tras, w razie wypadku służ pomocą poszkodowanemu.
Każdy dorosły użytkownik korzysta z tras Singletrack na własną odpowiedzialność, a osoby niepełnoletnie na odpowiedzialność opiekuna. Za ewentualne wypadki na trasach rowerowych odpowiadają sami użytkownicy.
Telefony Alarmowe w górach ☎️985 ☎️601 100 300
Nadleśnictwo Złotoryja, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Świeradów Nadleśnictwo "Śnieżka", Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Miękinia, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Międzylesie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Lądek Zdrój, Lasy Państwowe #NadlesnictwoJugów Nadleśnictwo Henryków, Lasy Państwowe Nadlesnictwo Bardo Lasy Państwowe
Pobierz galerię zdjęć na 📲📲
Asset Publisher
Wkrótce rusza akcja „Wieniec”
Wkrótce rusza akcja „Wieniec”
Jest to już cykliczna akcja Straży Leśnej, prowadzona przy wsparciu sił Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Łowieckiej.
Jej celem jest przeciwdziałanie i zwalczanie kłusownictwa oraz pozostałych przejawów tzw. szkodnictwa łowieckiego, kontrola legalności skupu i obrotu zwierzyną, a także egzekwowanie, głównie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Działania strażników leśnych i pozostałych służb obejmą przede wszystkim patrolowanie terenów będących ostoją zwierzyny, obszarów zagrożonych kłusownictwem i odwiedzanych przez zbieraczy poroża. Podczas patroli będą sprawdzać czy zbieracze poroża nie wkraczają np. na tereny rezerwatów czy w miejsca objęte zakazem wstępu, czy swoimi działaniami nie płoszą zwierząt i nie narażają ich na stres. Przy okazji kontrolować będą czy w terenie nie są rozstawiane wnyki. Kontrole obejmą także punkty skupu dziczyzny i legalne pochodzenie mięsa.
Poroże to twarda, kostna struktura, którą noszą samce krajowych jeleniowatych. Im większe i okazalsze tym lepiej świadczy o sile oraz możliwościach reprodukcyjnych samca. Oprócz funkcji reprezentacyjnej służy także jako broń podczas walk byków o samice. Po zakończeniu okresu godowego jest ono zrzucane. Proces zrzucania poroża odbywa się co roku – samiec gubi stare poroże, a w jego miejsce wyrasta nowe.
Zrzutami nazywamy poroże zgubione przez sarny, łosie, daniele i jelenie. Przełom lutego i marca ta czas, kiedy jelenie pozbywają się starego poroża. Jednocześnie to czas kiedy do lasu ruszają „łowcy zrzutów”.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem znalezione zrzuty możemy sobie zabrać jeśli zostały one znalezione na terenie lasów gospodarczych. Zbieranie zrzutów w rezerwatach i parkach narodowych jest nielegalne. Udając się do lasu na poszukiwanie zrzutów należy pamiętać również o miejscach, w których obowiązuje zakaz wstępu, mimo, że jest to las gospodarczy. Są to m.in. lasy do 4 m wysokości drzew czy tereny oznaczone jako „Ostoja zwierzyny”.
Nie wolno również tropić i płoszyć zwierząt aby zdobyć poroże. Niestety nie wszyscy zbieracze postępują etycznie. Tropią chmary jeleni, zmuszają je do ciągłego przemieszczania się co doprowadza do osłabienia zwierząt, którym i tak jest ciężko z uwagi na zimowe warunki i ograniczony dostęp do pożywienia.
O tym jak szukać zrzutów w lesie opowiada Zdobek w jednym z odcinków „Obliczy lasów: