Asset Publisher
Wrzosowiska – chronić tak aby cieszyły pokolenia.
Wrzosowiska – chronić tak aby cieszyły pokolenia.
Na terenie Nadleśnictwa Chocianów znajduje się obszar Natura 2000 Wrzosowisko Przemkowskie. Obszar ten z uwagi na swój osobliwy lecz równocześnie unikatowy charakter w skali nie tylko regionu ale też kraju przyciąga przyrodników, turystów, pszczelarzy oraz artystów. Myśląc o wrzosowiskach na tym terenie należy pamiętać iż obszar ten nie powstał wyłącznie „rękami natury”. Wrzos który w trakcie kwitnienia tworzy fioletowo niebieskie morze znalazł najlepsze warunki do życia na obszarach wcześniej użytkowanych przez wojska radzieckie. Działania militarne oraz związane z nimi częste rozjeżdżanie gleby sprzyjało przejmowaniu kolejnych hektarów przez krzewinki wrzosu.
W dniu dzisiejszym na terenie obszaru Natura 2000 Wrzosowisko Przemkowskie nikt nie prowadzi działań militarnych. Możemy sobie wyobrazić iż bez czynnej ochrony obszar ten w ciągu 5 – 10 lat zmienił by się nie do poznania. Presja ze strony sosny oraz brzozy dla wrzosu wzrasta z każdym rokiem, a warunki ekologiczne nie tyle nie sprzyjają a wręcz uniemożliwiają odnowienie krzewinek.
Nie tylko leśnicy ale i przyrodnicy oraz ekologowie pragną zachować unikalny charakter wrzosowisk. W tym celu opracowano szereg działań mających na celu utrzymanie siedlisk 4030 Suche Wrzosowiska. Za jedną ze skutecznych metod utrzymania wrzosowisk można uznać ich kontrolowane Wypalanie.
Obszar na którym dokonuje się kontrolowanego wypalania został określony w Planie Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Wrzosowisko Przemkowskie. Działania te naśladują konsekwencje działań militarnych na terenach po poligonowych. Zapewniają one niwelowanie presji ze strony zarówno nowych drzewek sosny oraz brzozy dla krzewinek wrzosu oraz umożliwiają całkowitą odnowę siedliska przyrodniczego.
Powyższe działania ochronne na terenie Nadleśnictwa Chocianów wykonano w dniu 20 marca 2025r. jako pierwszy etap planowanych prac. Kontrolowanemu wypaleniu poddano 2,25 ha siedliska.